Blížia sa choroby u deti.Má tieto príznaky aj vaše dieťa?

Reklama
Ad 1
Reklama
Ad 2
Reklama
Ad 5
Reklama
Ad 8
Reklama
Diamond

Sedem detských chorôb

Možno ste sa už stretli so slovným spojením sedem detských chorôbIde o sedem reálnych ochorení, ktoré však voľakedy boli iba očíslované a konkrétne pomenovanie dostali až postupom času ako napredovali medicínske poznatky. Dnes pri týchto ochoreniach poznáme nielen prejavy, liečbu, ale pri mnohých aj vakcíny. 

Reklama

1. Osýpky

Reklama
Reklama

Na osýpky zomieralo voľakedy mnoho detí. Osýpky sú vysoko nákazlivé infekčné ochorenie. Vyznačuje sa horúčkou, malátnosťou, kašľom a konjunktivitídou. Charakteristická je osýpková vyrážka, ktorá sa začína prejavovať niekoľko dní po začiatku horúčky. Celosvetovo sa úmrtnosť znížila vďaka očkovaniu. 

Reklama
Reklama

2. Šarlach

Reklama
Reklama

Šarlach je bakteriálne ochorenie spôsobujúce výraznú ružovo-červenú vyrážku. U niektorých detí sa vyvíja so streptokokom v krku. Pridružená je bolesť hrdla a vysoká horúčka, ale i bolesť hlavy, nevoľnosť až vracanie. Šarlach ako jediný z týchto ochorení je bakteriálnou infekciou, preto sa lieči antibiotikami.

Reklama

3. Rubeola

Reklama
Reklama
Reklama

Rubeola je nákazlivá vírusová infekcia, ktorá je známa svojou výraznou červenou vyrážkou. Často sa jej hovorí aj nemecké osýpky alebo trojdňové osýpky, keďže má s osýpkami podobné príznaky. Rubeola je však spôsobená iným vírusom ako osýpky a nie je taká infekčná, resp. závažná ako osýpky. Vakcína poskytuje celoživotnú ochranu proti rubeole.

Reklama

4. Nepravý šarlach

Reklama
Reklama

Štvrtou chorobou je nepravý šarlach, ktorý sa však dnes už nepovažuje za samostatné ochorenie. 

Reklama
Reklama

5. Infekčný erytém

Reklama
Reklama

Infekčný erytém je spôsobený vírusom a prejavuje sa miernou horúčkou, červenou vyrážkou na tvári, ale i na rukách, nohách a trupe. Vyrážka a celé ochorenie zvyčajne trvá 5 až 10 dní. Ochorenie sa lieči symptomaticky podaním liekov proti svrbeniu vyrážok a liekov proti teplote a bolesti

Reklama

6. Trojdňová horúčka

Reklama
Reklama
Reklama

Tzv. trojdňová horúčka je bežná vírusová infekcia, ktorá najčastejšie postihuje dojčatá. K typickým príznakom patrí vysoká teplota, ktorá trvá 3 až 5 dní, po ktorej nasleduje bledočervená vyrážka. Ďalšími príznakmi môžu byť vracanie, hnačka, kašeľ a nádcha. V dôsledku vysokej teploty stráca organizmus tekutiny, preto je potrebné, aby dieťa bolo dostatočne hydratované. Liečba spočíva v znížení horúčky antipyretikami, ideálne vo forme čapíkov. 

Reklama

7. Choroba – nohy-ruky-ústa

Reklama
Reklama

Ochorenie nohy-ruky-ústa je mierna, nákazlivá vírusová infekcia bežná u malých detí. Príznaky tohto ochorenia zvyčajne zahŕňajú horúčku, vredy v ústach a kožnú vyrážku, ktorá sa bežne vyskytuje na rukách a nohách. Táto choroba je bežná u dojčiat a detí mladších ako 5 rokov. Väčšina detí má mierne príznaky počas 7 až 10 dní. Ide o menej závažné ochorenie a prevenciou je dostatočná hygiena.

Reklama
Reklama

Pokračovať budeme ďalšími bežnými a častýmichorobami detského veku. Zatiaľ čo mnohé z týchto chorôb sú nepríjemné, zvyčajne nie sú vážne, pokiaľ sa včas a správne liečia.  

Reklama
Reklama

Vírusové a bakteriálne ochorenia u detíVírusové a bakteriálne ochorenia u detí

Väčšina detských ochorení je buď vírusového alebo bakteriálneho pôvodu. Častejšie sa vyskytujú choroby zapríčinené vírusmi a baktérie sa pridružia až následne ako bakteriálna subinfekcia. 

Reklama

Prechladnutie

Reklama
Reklama
Reklama

Jedným z najčastejších ochorení v detskom veku je prechladnutie, ktoré spôsobujú vírusy. Viac si o tomto ochorení môžete prečítať v článku Ako na nádchu a prechladnutie u kojencov?

Reklama

Chrípka

Reklama
Reklama

Chrípku spôsobuje vírus, ktorý sa veľmi ľahko šíri. Toto bežné detské ochorenie má príznaky, ktoré zahŕňajú horúčku, bolesť hrdla, únavu, bolesti tela a zimnicu. Väčšinu prípadov možno liečiť doma zvládnutím symptómov pomocou liekov, tekutín a odpočinku. 

Reklama
Reklama

Sinusitída

Reklama
Reklama

Sinusitída je odborný termín pre infekciu dutín. Je to spôsobené nahromadením tekutiny v dutinách, čo umožňuje množeniu baktérií a vírusov. Príznaky zahŕňajú nádchu, upchatý nos, bolesť hlavy, tlak alebo bolesť v tvári, hlien zatekajúci do hrdla, bolesť hrdla, kašeľ a zápach z úst. Sinusitída je primárne spôsobená vírusom, avšak častokrát nasadá bakteriálna subinfekcia. Pri akútnej sinusitíde sa môžu použiť lieky na alergiu, prípadne lekárom predpísané antibiotiká. Pokiaľ je sinusitída chronická, je potrebné zveriť sa do rúk lekárovi so špecializáciou otorinolaryngológia. 

Reklama

Bronchitída

Reklama
Reklama
Reklama

Bronchitída (zápal priedušiek) sa vyskytuje, keď dýchacie cesty opuchnú a produkujú hlien v pľúcach. To spôsobuje kašeľ, bolesť na hrudníku, únavu, bolesti hlavy i hrdla. Väčšina prípadov bronchitídy  je spôsobená vírusom, ktorý sa často vyskytuje po infekcii horných dýchacích ciest. Kašeľ zvykne byť zo začiatku suchý, dráždivý, po pár dňoch prechádza do vlhkého, hlienovitého. Podľa toho treba zvoliť aj lieky na kašeľ, u detí väčšinou v sirupovej forme. 

Reklama

Infekcie uší a zápal stredného ucha

Reklama
Reklama

Infekcie uší patria k najčastejším detským ochoreniam. Deti sú zväčša náchylnejšie na infekcie uší ako dospelí. Môžu byť spôsobené bakteriálnymi alebo vírusovými infekciami. Symptómy zahŕňajú bolesť ucha, horúčku, podráždenosť a problémy so spánkom. Na zápal a bolesť ucha sa zvyčajne používajú ušné kvapky. Zápal stredného ucha vzniká ako dôsledok nádchy a infekcie horných dýchacích ciest. Pri zápale stredného ucha je potrebné navštíviť pediatra, ktorý určí liečbu. V prípade, že ide o bakteriálnu infekciu, je vhodná liečba antibiotikami. 

Reklama
Reklama

Konjunktivitída

Reklama
Reklama

Konjunktivitída je zápal spojiviek. Medzi príznaky patrí začervenanie, výtok, svrbenie a opuch jedného alebo oboch očí. Existuje viacero príčin vzniku, najčastejšie je ale spôsobená baktériou alebo vírusom, ktorý sa dostane do oka. Pediater lieči konjuktivitídu obvykle antibiotickou masťou alebo očnými kvapkami, Na nehnisavé zápaly spojiviek je výborný liek Ophthalmo-Septonex

Reklama

Kvasinkové infekcie u detíKvasinkové infekcie u detí

Kvasinky sú mikroorganizmy, ktoré sa prirodzene vyskytujú v ľudskom organizme. Ak sa však premnožia, vzniká kvasinková infekcia. Kandidózu u detí spôsobuje viacero faktorov. Infekcia môže vzniknúť v teplom a vlhkom prostredí, pri nesprávnej hygiene, nedostatočnej výmene plienok, zníženej imunite dieťaťa, ale i pri užívaní niektorých liekov (napr. antibiotík).

Reklama
Reklama
Reklama

Väčšina prípadov kandidózy je mierna a dobre reaguje na lieky. Liečba závisí od toho, kde sa infekcia nachádza a aká je závažná.

Reklama

Kvasinková infekcia v ústach u detí

Reklama
Reklama

Orálna kandidóza (inak nazývaná aj soor dutiny ústnej) najčastejšie postihuje dojčatá do jedného roka. Primárne sa prejavuje bielym alebo žltým povlakom na jazyku, ktorý nejde zotrieť. Na bábätko sa toto ochorenie prenáša najčastejšie z matky pri dojčení, ale i počas prirodzeného pôrodu (pri prechode pôrodnými cestami). Preto je potrebné prípadnú kvasinkovú infekciu u matky liečiť už počas tehotenstva. Aby sa nákaza neopakovala, treba klásť dôraz na dezinfekciu fliaš a cumlíkov, ale i hračiek a všetkých predmetov, ktoré si dieťa eventuálne vkladá do úst. 

Reklama
Reklama

Tradičnou liečbou sooru je vytieranie úst vatovou tyčinkou namočenou v 0,5% roztoku genciánovej violete. Vhodné je aj užívanie probiotík

Reklama
Reklama

Hnačky u detíHnačky u detí

Hnačka je spôsob, akým sa telo zbavuje choroboplodných zárodkov a väčšina epizód trvá niekoľko dní až týždeň. Je častým príznakom ochorenia u malých detí.

Reklama

Najčastejšie príčiny hnačky sú infekcia vírusmi (rotavírus), baktériami (salmonela) a zriedkavo parazitmi (giardia). Vírusy sú najčastejšou príčinou hnačky u dieťaťa. Spolu s riedkou alebo vodnatou stolicou príznaky vírusovej gastroenteritídy často zahŕňajú vracanie, bolesť žalúdka, bolesť hlavy a horúčku.

Reklama
Reklama
Reklama

Vyskytovať sa môžu základné tri druhy: mierna hnačka bez vracaniamierna hnačka s vracaním a ťažká hnačka. Deti s vírusovou hnačkou majú horúčku a môžu vracať. Čoskoro po objavení sa týchto príznakov deti dostanú hnačku. Liečba zahŕňa odpočinok a podávanie tekutín, aby sa zabránilo dehydratácii v dôsledku vracania a hnačky. Dojčatám a malým deťom sa odporúča podať rehydratačný roztok, ideálny je Kulíšek, dietetický potravinový prípravok pre perorálnu rehydratáciu dojčiat od ukončeného 1. týždňa života a detí. Deťom od dvoch rokov je možné podať aj liek proti hnačke, vhodnou voľbou je SMECTA.

Reklama

Zdroj:https://www.benulekaren.sk/

Reklama
Reklama

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *