Dvojitý meter vo Svidníku: Primátorka historický Romfest odignorovala, na rusínskych slávnostiach a projektoch pre majoritu sa však usmieva do kamier

KOMENTÁR

SVIDNÍK (Redakcia spravodajstva PRESS.TV) – Sobota 13. júna 2026 sa mala do dejín mesta Svidník zapísať ako oslava kultúry, vzájomnej tolerancie a spájania komunít. Konal sa tu totiž historicky prvý ročník „Romfestu“ – podujatia, aké toto mesto za celú svoju doterajšiu existenciu ešte nezažilo. Napriek obrovskému významu tejto kultúrnej udalosti však ostalo jedno dôležité miesto v hľadisku prázdne. Primátorka mesta, Mgr. Marcela Ivančová, na festival neprišla. Zato na iných podujatiach, ako sú napríklad nedávne Slávnosti rusínsko-ukrajinskej kultúry, nesmela chýbať.

Podľa našich exkluzívnych informácií priamo z prostredia organizátorov ju na slávnostné otvorenie podujatia osobne pozvali samotní usporiadatelia Samuel Kováč a Emil Šabdor. Hoci zo strany vedenia mesta údajne existoval predbežný prísľub, primátorka sa na festivale ani len neukázala. Čo je však z pohľadu slušnosti a rešpektu k občanom ešte zarážajúcejšie, do dnešného dňa sa organizátorom ani samotnej komunite nijako neospravedlnila a nevysvetlila, aký závažný dôvod ju viedol k ignorovaniu tejto historickej akcie.

Na rusínskych slávnostiach v prvej línii s úsmevom

O to väčší kontrast vyvoláva jej správanie z uplynulých dní. Len pred necelými štyrmi dňami sa vo Svidníku konal tradičný festival Slávnosti Rusínsko-Ukrajinskej kultúry. Tam primátorka Marcela Ivančová nielenže nechýbala, ale dokonca sa ochotne a s úsmevom fotografovala s účinkujúcimi. Jasným dôkazom tohto dvojitého metra je aj fotografia (pozri priložený súbor s názvom na ktorej si primátorka robí selfie v obklopení krojovaných folkloristov. Prečo rovnakú úctu a pozornosť nevenovala aj rómskemu festivalu, ktorý mal v meste svoju premiéru a pritiahol obrovské množstvo občanov?

Pred voľbami sľuby, po voľbách realita: Kde zostala kaplnka?

Miestni Rómovia neskrývajú obrovské sklamanie a hovoria o horkej realite politického marketingu. Spomínajú na časy, kedy Marcela Ivančová – ktorá v primátorskom kresle sedí od novembra 2018 a aktuálne ťahá svoj 8. rok vo funkcii – ešte len bojovala o priazeň voličov.

Predtým, než sa stala prvou ženou mesta, bola na Festivalovej ulici, kde žije početná rómska komunita, takpovediac „pečená-varená“. Podľa svedectiev miestnych doslova chodila od domu k domu a uchádzala sa o každý jeden rómsky hlas. Komunita ju vtedy masovo podporila, pretože im dala jasné a konkrétne sľuby: vybudovanie vytúženého komunitného centra a výstavbu kaplnky, o ktorú veriaci Rómovia dlhé roky úpenlivo žiadali.

Dnes, po takmer ôsmich rokoch jej pôsobenia, komunitné centrum síce stojí, no predvolebné nadšenie vystriedala triezvosť. Primátorka totiž pri sľuboch akosi „zabudla“ dodať, že projekt nebude financovaný z mestskej kasy, ale vyrastie vďaka štedrým dotáciám z eurofondov a Nórska. A čo sľúbená kaplnka? Tá zostala len na papieri. Rómovia tak dodnes nemajú dôstojné miesto na svoje modlitby, pričom radnica na tento sľub podľa nich úplne zabudla.

Na otvorení stacionára pre majoritu chýbať nemohla

Selektívny prístup primátorky sa neprejavuje len pri festivaloch. Prednedávnom sa vo Svidníku slávnostne otváral nový denný stacionár s kapacitou pre 30 klientov – projekt, na ktorom intenzívne pracoval jej zástupca PhDr. Michal Goriščák, PhD.

Pri tejto udalosti primátorka v prvých radoch opäť nechýbala. Z otvorenia existuje videozáznam, na ktorom sa v elegantnom bielom kostýme s úsmevom na tvári prihovára hosťom a zdôrazňuje, aké dôležité je „postarať sa o svojich občanov“. Paradoxom však zostáva, že v tomto novootvorenom stacionári sú nateraz umiestnení výhradne ľudia z majority.

Rómska komunita sa preto oprávnene pýta: Keď primátorka potrebovala hlasy, boli jej Rómovia dobrí. Keď sa však koná ich najväčší kultúrny sviatok, nestojí jej to ani za formálne ospravedlnenie. Zatiaľ čo pri projektoch a festivaloch pre majoritu sa pred kamerami ukazuje veľmi rada.

POZRITE SI VIDEO

Koniec politickej podpory? S kumpánmi sa môžu s hlasmi rozlúčiť

Arogancia moci a ignorácia historického Romfestu však podľa všetkého prinesú mestským politikom tvrdé vytriezvenie v nadchádzajúcich voľbách. Podľa našich informácií už Marcela Ivančová na post primátorky kandidovať nebude. No jej politickí „kumpáni“ a spolupracovníci, ktorí by chceli na jej odkaz nadviazať, majú obrovský problém.

Hlasy od Rómov z Festivalovej ulice a ďalších častí Svidníka totiž definitívne nedostanú. Pre našu redakciu to potvrdil jeden z popredných kandidátov na rómskeho poslanca do mestského zastupiteľstva, ktorého meno z taktických dôvodov nezverejňujeme:

„Správanie pani primátorky a celého vedenia k našej komunite prekročilo hranice. Keď potrebovali hlasy, sľúbili nám všetko, aj kaplnku. Keď sme urobili historicky prvý festival, otočili sa nám chrbtom. Môžem otvorene povedať, že kvôli tejto arogancii sa jej politickí kumpáni môžu s hlasmi od Rómov vo Svidníku nadobro rozlúčiť. Komunita im to spočíta.“

Zdá sa, že ignorovanie historických udalostí vlastných občanov sa svidníckej samospráve vráti ako bumerang. Redakcia spravodajstva PRESS.TV bude tému plnenia predvolebných sľubov a financovania mestských projektov vo Svidníku aj naďalej pozorne sledovať.