V piatok 24. januára sa v rôznych mestách Slovenska konali demonštrácie organizované občianskymi iniciatívami. Cieľom podujatí s názvom „Slovensko je Európa“ bolo jasne deklarovať podporu členstvu Slovenska v Európskej únii a NATO a poukázať na nespokojnosť so súčasnou politickou situáciou. Podľa organizátorov išlo o reakciu na nedávnu návštevu premiéra Roberta Fica v Moskve, ktorá vyvolala obavy zo zmeny zahraničnej orientácie Slovenska.
Hlavné mesto ako centrum diania
Najväčšie zhromaždenie sa odohralo v Bratislave na Námestí slobody. Približne 50-tisíc ľudí zaplnilo námestie, kde akcia odštartovala o 17:00. Demonštrácia sa niesla v pokojnom duchu, aj keď organizátorov potrápil výpadok elektrického prúdu, ktorý dočasne prerušil program na pódiu.
Ľudia držali transparenty a skandovali heslá, medzi najčastejšími bolo „Dosť bolo Fica“. Dav počúval rečníkov, medzi ktorými sa objavil aj známy český herec Bolek Polívka. Svojím vystúpením podporil hlavnú myšlienku podujatia – že Slovensko má zostať súčasťou demokratickej Európy.
Polícia monitorovala celý priebeh akcie a uzavrela prístupové cesty k námestiu. Napriek veľkému počtu účastníkov neboli hlásené žiadne incidenty.
Regionálne protesty s jasným posolstvom
Okrem Bratislavy sa demonštrácie konali aj v ďalších mestách. Hoci boli menšie, atmosféra bola rovnako odhodlaná.
- Banská Bystrica: Na námestí SNP sa zišli tisícky ľudí pod záštitou iniciatívy „Nie v našom meste“. Zhromaždenie prebiehalo v pokojnej atmosfére a polícia na mieste nezaznamenala žiadne rušivé udalosti.
- Poprad: Demonštranti sa na miestnom námestí zastavili na chvíľu ticha, aby si uctili obete tragédie, ktorá sa odohrala v Spišskej Starej Vsi. Jedna z účastníčok pre médiá vyjadrila svoju frustráciu z politickej situácie a dodala, že nechce návrat do čias totality.
- Humenné: Hoci sa očakávali aj protidemonštrácie, na námestí sa zišlo približne 300 ľudí, ktorí podporili myšlienku európskej orientácie Slovenska. Antiprotest sa nakoniec neuskutočnil, čo potvrdil aj mestský úrad.
Organizátori: Téma Európy spája občanov
Podľa slov organizátorov boli protesty dielom neformálnych skupín občanov bez napojenia na politické strany. Demonštrácie ukázali, že mnohým ľuďom záleží na budúcnosti Slovenska a chcú, aby krajina zostala pevne ukotvená v Európskej únii a NATO!
Odkaz do budúcnosti
Tisíce protestujúcich dali jasne najavo, že Slovensko patrí na Západ. Ich posolstvom bolo, že krajina musí zostať demokratickou súčasťou Európy a nesmie sa odkloniť od hodnôt, na ktorých bola po roku 1989 vybudovaná. Protesty tak okrem kritiky vlády vyslali aj pozitívny signál podpory európskej spolupráce.
Video zdrojhttp://www.markiza.sk