Stratený poklad: Donatellova busta a jej cesta dejinami východného Slovenska

V histórii umenia existujú diela, ktorých osud je rovnako fascinujúci ako ich krása. Jedným takým je aj busta mladej Cecilie Gonzaga, ktorá je pripisovaná samotnému Donatellovi, jednému z najväčších majstrov ranej renesancie.

Jej cesta dejinami východného Slovenska je príbehom o prežití, dedičstve a nečakaných zvratoch.Od talianskeho majstra k uhorskej šľachteDonatello, známy svojou precíznosťou a schopnosťou vdýchnuť kameňu život, signoval len tie diela, ktoré považoval za obzvlášť významné. Predstava, že táto busta, ktorá sa napokon ocitla na Slovensku, mohla byť jedným z takýchto výtvorov, je skutočne vzrušujúca.

Ako sa však dielo talianskeho renesančného génia dostalo do zbierok uhorskej šľachty?Busta sa stala súčasťou majetku rodu Csákyovcov, vplyvnej rodiny, ktorá obývala impozantný neobarokový kaštieľ v Spišskom Hrhove. Tento majestátny kaštieľ, postavený v roku 1895, bol svedkom mnohých generácií Csákyovcov, ktorí ho zveľaďovali a plnili umením.Svedok pohnutých čiasOsud busty sa neodmysliteľne spája s osudom jej majiteľov.

Rodina Vilára Csákyho bola nútená opustiť svoj domov v Spišskom Hrhove v novembri 1944, tesne pred príchodom frontu druhej svetovej vojny. Ich odchod do Viedne bol sprevádzaný nádejou na návrat, ktorý sa však už nikdy nenaplnil. Povojnové usporiadanie a zamietavá odpoveď na žiadosť o československé občianstvo ich natrvalo odrezali od ich domoviny.

Busta tak v tichosti prečkala búrlivé obdobia – rozpad monarchie, éru Slovenského štátu a desaťročia komunizmu. Zostávala skrytá, možno zabudnutá, ale vždy prítomná ako tichý svedok histórie, ktorá sa odohrávala okolo nej.Nečakaný objav a zásah úradovPríbeh Donatellovej busty sa nekončí rokom 1944. Hoci detaily jej povojnového osudu sú zahalené tajomstvom, je zrejmé, že busta prežila. Následne sa jej príbeh preťal s Lukášom Machalom, čo naznačuje nový zvrat v jej pozoruhodnej existencii.

Keď sa prevalila informácia o nesmiernej hodnote busty, ktorá sa odhaduje na niekoľko miliónov eur, nezostalo to bez odozvy. Do Levoče, kde sa busta v tom čase nachádzala, prišla polícia v sprievode osoby z Ministerstva vnútra. Busta bola na základe tohto zistenia odvezená, čo opäť zmenilo jej umiestnenie a budúcnosť.

Osud tohto vzácneho artefaktu naďalej fascinuje historikov umenia aj laickú verejnosť. Busta Cecilie Gonzaga je nielen majstrovským dielom renesančného umenia, ale aj symbolom prežitia a dedičstva, ktoré prechádza z generácie na generáciu, prekonávajúc aj tie najväčšie historické turbulencie.

Foto zdroj: NMH News 7